• Çiçek Bakımı

  ÇİÇEKLER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

  -LALE:Hayat, aşk ve ölümsüzlük sembolü olan lalenin ortaya çıkması, Konfiçyus zamanına dayanır. 1600 lerin sonlarına doğru, Hollanda’da lale tohumlarının fiyatları zaman zaman çok değerli metal fiyatlarının dahi üzerine çıktığı olmuştur. Tek bir soğanın fiyatının 2000 Amerikan Dolarının üzerinde satıldığı söylenmektedir.

  -GERBERA:Bu canlı ve şenlikli Gerbera Çiçeklerinin vatanı Afrika’dır ve günümüzde kültürü yapılarak göz kamaştırıcı renklerde yetiştirilmektedirler.

  -KRİZANTEM:Krizantem Feng Shui’ye göre bulunduğu ortama mutluluk getirirken ve Japonya’da her yıl 9 Eylül’de festivali düzenlenirken, Malta’da ise aynı çiçeğin cenazelerde kullanılmasından dolayı evde bulundurulmasının uğursuzluk getirdiğine inanılıyor.

  -Dünyadaki en büyük ve en kötü kokan çiçek Titan Arum çiçeğiymiş. 3 m’ye kadar uzayan bu çiçeğin bir diğer adı da  kokusundan dolayı, ceset çiçeği. 

  -Japon geleneğinde hasta kişiye kesme çiçek götürmek uğursuzluk getiriyor. İnanışa göre çiçekler kesildiği için zaten ölü sayılıyor; o sebeple de saksıda canlı çiçek götürülüyormuş.

  -Modern malzemelerin kullanımından önce cankurtaran yeleklerinin yapımında ayçiçeği sapları kullanılırmış.

  -Bolivya’da yetişen, az rastlanır bir bitki olan Puya Raimondii, sadece 150 yılda bir çiçek açıyormuş.

  -Kış aylarındaki keyif unsurlarından biri olan, ülkemize has sahlep tozu orkidelerin yumrularından elde ediliyormuş. Güney kutbu hariç bütün iklimlere yayılmış 20 binden fazla orkide çeşidi var. Mesela Anadolu ve Kıbrıs’ta yetişen birçok orkide cinsi mevcut. Hatta bunların bir bölümü ‘Sahlepgiller’ olarak tanınıyor.

  -GLAYÖL ÇİÇEĞİ:Bu görkemli Glayöl Çiçeğinin ismini, Milattan sonra 1. Yüzyılda (M.S. 1. yy) yaşamış olan Romalı bir bilim adamı vermiştir. Romalı askerlerin kullandıkları silaha olan benzerliklerinden dolayı, kılıç’ın latince karşılığı olan “gladius” tan esinlenerek bu çiçeklere “gladiolus – glayöl” adını vermiştir.

  -LİLYUM ÇİÇEĞİ:Bu borazan’a benzeyen çarpıcı Lilyum Çiçekleri, insane tarafından bilinen en eski çiçeklerdendir ve anavatanının Doğu olduğu sanılmaktadır. Yüzyıllar boyunca, hem dini hemde dinsel olmayan her türlü sanat dalı için çok popular bir motif olmuştur.

  -Dünyanın en zor açan çiçeği safran çiçeğiymiş. Kendi ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen bu çiçek; kozmetik, gıda ve ilaç endüstrisi gibi sektörlerde kullanılıyor.

  -Dünyada ekilen gül tipi sayısı 15 bin.

  -Can yelekleri ayçiçeklerinin gövdesi ile doldurularak hazırlanıyormuş.

  -Mavi haricinde hemen hemen her renkte orkide varmış. Hatta siyah ve yeşil bile…

  -Kadınlar çiçeklerde pastel renkleri, erkekler ise kırmızıyı tercih ediyormuş.

  -Puya Raimondii çiçeği de Agave’ye benzer yönü ile 150 yılda bir açıyor; ve o da açınca ölüyor.